اجازه کلیک راست برای این صفحه را ندارید.

پرسش و پاسخ

سوالات خود را از ما بپرسید
عبارت رو به رو را وارد نمایید: captcha

چگونه سایز کت و شلوار را انتخاب کنیم؟

اگر سایز کت و شلوار برایتان مناسب نباشد، ظاهری زشت و نامناسب خواهد داشت. بعلاوه وقتی سایز همه قسمت های کت و شلوار برایتان مناسب است، به صورت ناخودآگاه، اصلا فراموش می کنید که آن را به تن دارید، و بدون هیچ محدودیتی به فعالیت ها و تحرک خود ادامه می دهید. اما وقتی سایز کت و شلوارتان نامناسب است، پس از هر حرکت کوچک مجبورید یقه کت را تنظیم کرده، آستین پیراهنتان را از زیر آستین کت بیرون آورده، و یا شلوار خود را بالا بکشید!

برای انتخاب بهترین سایز کت و شلوار، نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

شانه ها: شانه کت می بایست دقیقا روی شانه شما خوابیده و از جلوی آن بیرون نزند. درز مشترک شانه و آستین نیز باید دقیقا در محل اتصال دست به شانه قرار گیرد. اگر این درز کمی بالاتر یا کمی پایین تر قرار گیرد، سایز کت برایتان مناسب نیست.

قد کت: وقتی کت را می پوشید، پشت آن باید صاف ایستاده و قسمت پایین پشت آن باید به راحتی روی انحنای باسنتان قرار گیرد. همچنین وقتی دست خود را مشت می کنید، قد کت نباید بلند تر از پایین مشتتان باشد. در حقیقت وقتی دستانتان صاف و آویزان است، باید بتوانید انگشتان خود را زیر لبه پایین کت، خم کنید.

قد آستین: پایین آستین هیچ گاه نباید پایین تر از مفصل بالای انگشت شستتان قرار گیرد. در حقیقت بهترین حالت این است که سرآستین پیراهن، حدود ۱٫۵ سانتیمتر از زیر سرآستین کت بیرون بزند.

اندازه کت: دکمه کت باید به راحتی و نزدیک به شکمتان بسته شود. وقتی دکمه های کت را می بندید، نباید پارچه بین آن ها کشیده شود. بعلاوه وقتی دکمه های کت را بسته و آن را جلو می کشید، باید حدودا به اندازه مشت دستتان از بدن شما فاصله بگیرد.

اندازه شلوار: شلوار نباید محکم به باسنتان بچسبد و از طرف دیگر نباید آویزان باشد. اگر شلوارتان تنگ باشد، در زیر باسن چین های افقی تشکیل می شود؛ و اگر گشاد باشد، پارچه آن اضافه می آید.

قد شلوار: پایین شلوار باید با قسمت روی کفشتان مماس شود. اگر شلوارتان بلند باشد، ظاهری شلخته پیدا خواهید کرد.

چرا خرید کت و شلوار خوب مهم است؟

وقتی کت و شلوار شما به خوبی روی بدنتان می نشیند، احساس می کنید که توانایی فتح دنیا را بدست آورده اید. شکی نیست که خرید کت و شلوار، کاری سخت و دلهره آور است. اگر مدل را اشتباه انتخاب کنید، کت و شلوار به تن شما زار خواهد زد. اگر طرح پارچه را اشتباه انتخاب کنید، شبیه معلم دینی دوران راهنمایی تان خواهید شد. و اگر اکسسوری نا مناسب را انتخاب کنید، شبیه افراد تازه به دوران رسیده می شوید.

کمی اضطراب آور به نظر می رسد، اما با دانستن نکات مهم قبل از خرید، می توانید کت و شلواری را انتخاب کنید که از همه لحاظ برایتان مناسب باشد.

اندازه گیری سایز برای خرید کت و شلوار چگونه است؟

برای اندازه گیری سایز خود، به یک متر نواری و یک نفر نیاز دارید تا به شما کمک کند. در هنگام اندازه گیری، بهتر است یک پیراهن یا تیشرت، و یک شلوار غیر جین به تن داشته باشید. در تمام مراحل، متر را جوری بگیرید که کاملا صاف و کشیده باشد.

 

راهنمای اندازه گیری سایز:

گردن: متر را در قسمتی از گردن قرار دهید که یقه پیراهنتان آنجا قرار می گیرد. همچنین آن را طوری دور گردن بپیچید که زیاد سفت یا شل نباشد.

شانه: فاصله میان انتهای شانه راست و انتهای شانه چپ را اندازه بگیرید.

سینه: متر را طوری دو سینه خود بپیچید که تقریبا از نواحی نوک سینه، زیر بغل و از روی دو استخوان پشت کمر رد شود.

کمر: متر را طوری دور کمر خود بپیچید که تقریبا از زیر استخوان پایین قفسه سینه شما رد شود.

باسن: متر را از دور بزرگترین قسمت باسنتان رد کنید.

ران: متر را از دور بزرگترین قسمت رانتان رد کنید.

گردن تا کمر: در راستای ستون فقرات، از قسمت یقه تا ناحیه مقابل ناف در پشتتان را اندازه بگیرید.

طول آستین: فاصله سرشانه تا ناحیه مورد نظر برای قد آستینتان را اندازه بگیرید.

داخل پا: متر را صاف نگه داشته و از پایین ترین قسمت فاق شلوار تا ناحیه مورد نظر برای قد شلوارتان را اندازه بگیرید.

قد: متر را موازی بدنتان گرفته و از بالای سر تا زمین را اندازه بگیرید.

 

اکسسوری مناسب برای کت و شلوار چیست؟

در هنگام استفاده از اکسسوری در کنار کت و شلوار، مرز باریکی بین تعادل و افراط وجود دارد. از اکسسوری های کلاسیک و مینیمال استفاده کرده و رنگ آن ها را به نحوی انتخاب کنید که مکمل رنگ کت و شلوارتان باشد. برای مثال اگر کت و شلوارتان سورمه ای تیره باشد، اکسسوری های قهوه ای رنگ، انتخاب خوبی خواهند بود. همچنین برای کت و شلوار مشکی از اکسسوری مینیمال مشکی رنگ، و برای کت و شلوارهای روشن، از اکسسوری ها قهوه ای روشن استفاده کنید.

 

اکسسوری های فراوانی برای استفاده در کنار کت و شلوار وجود دارد. از اکسسوری های معمول گرفته تا آنهایی که می توانند کوچکترین جزئیات را به استایل شما اضافه کنند. استفاده از ساعت، کمربند، و گاها کروات بسیار مهم است. البته بستن کراوات همیشه الزامی نیست، مخصوصا در مواقعی که می خواهید رسمیت ظاهرتان را کاهش داده و خود را به استایل کژوال نزدیک تر کنید. استفاده از عینک آفتابی نیز به تمایل شما بستگی دارد، اما در روزهای آفتابی بسیار توصیه می شود. استفاده از مواردی مانند کلاه، دستمال گردن، پوشت، دستبند و جوراب های طرح دار یا رنگی نیز کاملا به خود شما بستگی دارد. البته استفاده از این موارد به مدل و رنگ کت و شلوارتان نیز بستگی دارد، چون قرار است در این زمینه افراط نکنیم.

 

آداب کلی پوشیدن کت و شلوار چیست؟

در هنگام پوشیدن کت و شلوار، موارد زیر را رعایت کنید:

  • هیچ وقت دکمه پایین کت را نبندید.
  • اگر کروات بسته اید، دکمه بالای کت را هم بسته نگه دارید.
  • همیشه در هنگام نشستن، دکمه های کت خود را باز کنید.
  • کت و شلوارهای پشمی را در زمستان، و کت و شلوارهای نخی و لینن را در تابستان بپوشید.
  • جورابتان باید آنقدر بلند باشد که در هنگام نشستن، و مخصوصا انداختن پاها روی هم، پای شما معلوم نشود.
  • می توانید در موقعیت های غیر رسمی، کت و شلوار را بدون کراوات بپوشید.